Realizace

Podmínky úspěšné realizace zahrady

Jezírko s průzračnou vodou dominuje prostoru za domem. Má-li vzniknout na zahradě opravdu kvalitní dílo, nestačí mít jen dobrý projekt. To je teprve začátek. Rovněž všechny další aspekty procesu tvorby zahrady musí bez rozdílu splňovat ta nejpřísnější kritéria. Začíná to již modelací terénu a kvalitou ornice. Zde se často šetří na nesprávném místě. Pokud není na pozemku vhodná zemina, je třeba ji nahradit nebo doplnit. Takto vložené peníze se vám velmi brzy vrátí v podobě bujného a spolehlivého růstu všech rostlin. V opačném případě můžete zasadit i drahé rostliny, které díky špatné půdě uhynou a ve výsledku proděláte mnohem více. Do kvalitní půdy můžete nasadit i menší a levnější sazenice, protože ve vhodných podmínkách velmi rychle doženou počáteční ztrátu.

Výběr rostlin a ostatního materiálu

Při výběru rostlin sledujeme dvě důležitá kritéria. Především musí být sazenice zdravá, nepoškozená a dobře rostlá. Vedle toho je ale stejně důležité, aby odpovídala přesně požadavku ve smyslu pravosti odrůdy, případně původu. Co mi pomůže zdravá rostlina, která nakonec vypadá jinak, než měla. Je tu i riziko, že se jí tím pádem nebude líbit na místě určení, protože vyžaduje odlišné podmínky. Pro zdárný růst a vývoj rostlin je zapotřebí mít vyřešenou i zálivku, ať již automatickou nebo jiný zdroj zásobní vody.

Stejný přístup je třeba uplatňovat i při volbě ostatních prvků do zahrady. Pod širým nebem jsou všechny materiály vystaveny mnohem větším nárokům na trvanlivost a odolnost. Proto při volbě kamene, dlažby, dřeva nebo kovu mějte vždy na paměti, že musí být z co nejlepšího materiálu. Stejně to platí i při zpracování a použití. Největším nepřítelem každého materiálu je mráz, slunce (UV záření, přesušení), voda (vlhkost) i biologická činnost mikroorganismů. Takový nápor zvládá jen nemnoho látek: tvrdá hornina, nerezová ocel, sklo a nejkvalitnější dřevo, dobře zpracovaný beton a keramika.

Realizace zahrady

Realizaci s autorským dozorem lze provádět buď v dílčích etapách vybranými subdodavateli nebo i svépomocí. Konkrétní podoba realizace však vychází z představ investorů, jejich možností a náročnosti celkového řešení zahrady. Vše je otázkou individuální dohody, neboť každá zahrada je unikátní.

Ukázky z realizací soukromých zahrad

Voda jako hlavní téma okolí domu

Ideální a ničím nerušené propojení hlavních prvků na pozemku – dům, terasa, jezírko, zahrada a výhledy do okolí.

Stavba domu s dírou pro budoucí koupací jezírko. Průzračné jezero s molem amělkou zónou s vodními rostlinami u moderní novostavby.

Rozlehlá zahrada s azurovým jezírkem u Prahy

Díky velkému jezeru a modelaci terénu v jeho okolí lze i nevzhlednou „pustinu“ změnit k nepoznání.

Pole s hromadami hlíny a rozestavěným domem. Jezírko s potokem pramenícím na uměle navršeném svahu. V pravé části dostavěný dům.

Pravidelná zahrádka u Průhonic

I malý prostor před domem se dá přetvořit v bujnou zeleň s cestou zdůrazňující osu pohledu.

Prázdná rovinatá předzahrátka mezi plotem a vchodem do domu. Rovná pěšinka lemovaná záhony souběžně s plotem a domem zajišťuje přístup do zahrady.

Nízkonákladové jezírko v severních Čechách

Vybudování malého koupacího jezírka na rovinaté zahradě a odclonění pole živým plotem zcela změnilo rekreační hodnotu zahrady.

Nepěkná, prázdná, zatravněná plocha oddělená plotem od pole. Úhledná zahrada s terasou navazující na průzračné jezírko s kamenným prameništěm. Zahrada je oddělená živým plotem od pole. Foceno z terasy s pohledem na jezírko.

Velkorysá úprava zahrady u luxusní vily na Moravě

I reprezentativní zahrada by bez vodní hladiny nebyla zdaleka tak atraktivní.

Hliněná plocha s vyhloubenou dírou na jezírko veprostřed. Ve vzdálenějším koutu budoucí zahrady jsou vidět čerstvě vysazené dřeviny. Zatravněná zahrada s koupacím jezírkem s okrasnou, mělkou zónou. Přirozená bariéra ve formě výsatby ve vzdáleném koutu zahrady kryje pohled od sousedů.