Média

Jiří Prouza, Adéla Gondíková a Dalibor Gondík stojí na zahradě za dvěma růžemi při natáčení jednoho z dílů Rady ptáka Loskutáka.

Od roku 1994 přispíváme do řady odborných a populárních časopisů na téma zahradní architektura, historie zahrad, estetika, principy zahradní tvorby, umění v zahradě, ekologie, ochrana přírody, feng-šuej v zahradě apod. Od roku 2013 spolupracujeme i s televizními pořady se zahradnickou tématikou: Rady ptáka Loskutáka, Po lopatě. Tyto aktivity dále rozvíjíme.

Vybrané články z časopisu Můj Dům

Obálka časopisu Můj Dům z ledna 2015. Přečtěte si vybrané články z časopisu Můj Dům:

Seriál Zahrada krok za krokem

Ve spolupráci s časopisem Můj Dům jsme připravili seriál Zahrada krok za krokem, který si nyní můžete přečíst i zde na webu.

Základní kompozice

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Základní kompozice Čím více víte o zásadách dobré zahradní architektury, tím více si uvědomíte, jaká řešení jsou právě pro vás a vaši zahradu ta nejlepší. Ať již budete mít odvahu navrhnout si zahradu sami, nebo pozvete zahradního architekta, vždy by měl být výsledkem prostor, ve kterém se budete cítit dobře a který vás obohatí o novou dimenzi.

číst celý článek (pdf)

Terénní úpravy

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Terénní úpravy Ne každému se poštěstí získat parcelu dostupnou po pohodlné, málo frekventované cestě, s výhledem na panorama romantické české krajiny na mírném svahu zalitém teplým jižním sluncem. To ale neznamená, že i z místa, které není dokonalé, nelze vytvořit prostor, který pro vás bude tím nejkrásnějším místem pro relaxaci a příjemné trávení volného času.

číst celý článek (pdf)

Zpevněné plochy

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Zpevněné plochy Chodníky jsou spojnicemi mezi jednotlivými důležitými body na pozemku. Měly by být bezpečné, pohodlné a schůdné v každém počasí. Vzhledem k jejich malému očekávanému zatížení je možné volit tenčí materiály a jednodušší technologii pokládky. Přesto budou vždy mrazuvzdorné a musí být i odolné a trvanlivé. Ideální šířka chodníku je...

číst celý článek (pdf)

Vodní plochy

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Vodní plochy Voda patří k nejkrásnějším a nejproměnlivějším prvkům zahrady. Ačkoliv je vybudování jezírka, potoka či vodní kaskády jednou z nejnáročnějších akcí při tvorbě zahrady, podstupuje toto dobrodružství stále více majitelů pozemků. Uvědomují si, že právě kvalitně ztvárněný vodní prvek bude skutečnou perlou jejich zeleného království.

číst celý článek (pdf)

Stavební doplňky v zahradě

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Stavební doplňky v zahradě Většina zahrad se neobejde bez dalších drobných staveb, které je zapotřebí vybudovat dříve než se pustíte do samotné výsadby rostlin. Zejména u domu, který není podsklepen, vyvstává nutnost vyhrazení určitého místa pro zahradní stroje a nástroje, uskladnění hnojiv a uložení řady drobností, bez kterých se jen těžko obejdete.

číst celý článek (pdf)

Stromy v zahradě

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Stromy v zahradě Žádná pořádná zahrada se neobejde bez stromů. Jejich výběr a umístění vtisknou zahradě jasnou tvář a ovlivní její podobu na dlouhá desetiletí. Myslete na to, až budete přemýšlet o změně své zahrady nebo budovat zahradu od základu. Půvab a význam vzrostlých stromů je v českých zahradách často opomíjen. A je to velká škoda! Zkuste to změnit a vyberte si pro svůj pozemek strom, který bude za padesát nebo sto let připomínat vaše zahradnické umění a ze kterého se budou těšit i další generace.

číst celý článek (pdf)

Keře v zahradě

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Keře v zahradě Keře jsou často opomíjenou skupinou zahradních rostlin. A přitom mezi nimi najdeme skutečné krasavce, kteří od nás často nevyžadují zvláštní péči a spokojí se i s horšími půdními podmínkami. Chystáte-li se změnit podobu vaší zahrady nebo zakládáte novou, rozhodně jim věnujte pozornost a vyberte si z široké nabídky ty, které vás zaujmou svými krásnými květy nebo zajímavými listy.

číst celý článek (pdf)

Trvalky v zahradě

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Trvalky v zahradě Dnešní díl bude věnován pestrému světu trvalek. Jsou to byliny, které většinou přečkávají zimu díky podzemním orgánům, jako jsou kořeny, oddenky, hlízy a podobně. Na jaře pak znovu vyraší, aby vnesly do vaší zahrady novou náladu, barevnost, tvary a pohyb. Trvalek je nepřeberné množství...

číst celý článek (pdf)

Růže v zahradní architektuře

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Růže v zahradní architektuře Velkokvěté růže, tzv. čajohybridy, jsou slavné zejména díky dokonalému tvaru a velikosti poupat, barvě a omamné vůni. Primát ve šlechtění těchto růží patřil...

číst celý článek (pdf)

Zima v zahradě

Ukázka první dvoustrany seriálu Zahrada krok za krokem, díl Zima v zahradě Při zakládání zahrady je důležité zvolit vhodnou kombinaci rostlin a zasadit je do promyšlené kompozice. Pro zimní období je zásadní výrazná struktura, pevná hmota a řád. V tomto ohledu jsou nezastupitelné především stálezelené kompaktní rostliny a jejich větší seskupení. S jejich pomocí vytvoříte výrazné dominanty, které jsou pro zimní záhon naprosto nezbytné.

číst celý článek (pdf)